آموزش فارسی نرم افزار ePLAN (قسمت دوم)

0
8

بخش دوم آموزش نرم افزار EPLAN را پیگیری می کنیم.

قسمت اول این آموزش را از اینجا ببینید: آموزش فارسی نرم افزار ePLAN (قسمت اول)

 

آموزش فارسی نرم افزار ePLAN (قسمت دوم)

ورق زدن یک پروژه:

علاوه بر استفاده از قسمت PAGE NAVIGATOR و انتخاب هر صفحه جهت نمایش، برای ورق زدن صفحات یک پروژه به  جلو و عقب می توان از گزینه های PAGE /NEXT PAGE ، PAGE/PREVIOUS PAGE و یا کلیدهای DOWN PAGE و PAGE UP  و یا آیکون های NEXT PAGE و PREVIOUS PAGE استفاده کرد.

eplan-learning1

 

روشن و خاموش کردن نمایش GRID:

جهت ایجاد دقت و افزایش سرعت د ر طراحی و رسم نقشه های اسکماتیک و یا تهیه و ویرایش، ماکروها، سمبل ها، فریم  ها و فرم ها و …. وجود GRID بسیار به ما کمک خواهد کرد . بدین منظور جهت انتخاب حالت نمایش و یا عدم نمایش آن می توان از مسیر VIEW/GRID و یا آیکون GRID استفاده نمود.

eplan-learning2

در ضمن جهت ایجاد و افزایش دقت و سرعت در طراحی های گرافیکی و الکتریکی می توان از گیره های موجود در  EPLAN در منوی OPTION و یا آیکون های SNAP استفاده نمود.

eplan-learning3

 

SNAP TO GIRD ایجاد گیره نسبت به نقاط  GRID

SMART CONNECT این گزینه باعث می شود که با تغییر مکان یک تجهیز، اتصال آن قطع نشده و مطابق شکل تغییر کند.

استفاده از ZOOM های مختلف:

در نرم افزار EPLAN تمامی یک صفحه به صورت عادی در یک پنجره دیده می شود . ولی جهت بزرگنمایی و یا کوچک  کردن نمای یک قسمت می توان از ابزار ZOOM موجود در EPLAN استفاده کرد.

  1. ساده ترین روش برای بزرگنمایی و کوچک کردن نما استفاده از SCROLL موجود در روی ماوس است.
  2. استفاده از منوی VIEW/ZOOM

eplan-learning4

WINDOW Z:  با انتخاب این گزینه و یا انتخاب کلید Z می توان قسمتی را توسط ماوس انتخاب کرد که فقط آن قسمت در پنجره دیده می شود.

IN: با انتخاب این گزینه و یا کلید+ می توان عمل بزرگنمایی را انجام داد.

OUT: با انتخاب این گزینه و یا کلید- کوچک کردن نما را انجام داد.

۱۰۰%: با انتخاب این گزینه و یا کلید ۳ می توان نمای صفحه را به حالت ۱۰۰ % باز گرداند.

 

تعیین محل نشانگر ماس با استفاده از صفحه کلید:

در EPLAN نشانگر با ماوس و صفحه کلید می تواند جابجا شود . اگر با کلیدهای جهت دار این کار انجام شود، در حالت  پیش فرض، نشانگر به اندازه یک نقطه روی GRID جابجا می شود.

لازم به توضیح است که با فشردن دکمه S می توان وارد کادر INCREMENT (CURSOR) شده و مقدار جابجایی در جهت های  Y , X  را به طور جداگانه تعریف نمود.

eplan-learning5

کمترین مقدار افزایش Y,X یک نقطه است.

جهت تعیین مکان، نشان گر در صفحه EPLAN با استفاده از صفحه کلید می توان از کلید P استفاده کرد، با این عمل کادر COORDINATES باز شده و مکان Y,X را که در حال حاضر مکان نما در آن قراردارد مشخص می شود. با تغییر این مقادیر می توان مکان نما را دقیقا”به محل مورد نظر منتقل کرد.

eplan-learning6

 

وارد کردن سمبل های اتصال زاویه ای:

زاویه ها و سایر المانها یی از این قبیل ( گره ها، نقاط و ….) در EPLAN به عنوان سمبل های اتصال معروف هستند. برای استفاده از زاویه ها از مسیر زیر استفاده کنید

INSERT/CONNECTION SYMBOL/ANGLE و یا این که از آیکون های موجود استفاده کنید.

eplan-learning20

به محض انتخاب یکی از این سمبل ها، آن سمبل بر روی نشانگر ماوس قرارداده می شود تا این که در جای مناسب کلیک کنیم . در هنگام استفاده از این اتصالات و زمانی که بر روی نشانگر قرار دارند با استفاده از کلید TAB می توان جهت آنها را تغییر داد و پس از استفاده با استفاده از کلید ESC می توان از این حالت خارج شد.

 

وارد کردن نقاط اتصال پتانسیلی:

ورودی های پتانسیلی در EPLAN به عنوان نقاط اتصال پتانسیلی معروف هستند و از مسیر CONNECTION POINT  INERT/POTENTIAL  و یا آیکون POTENTIAL CONNECTION POINT قابل دسترسی هستند.

eplan-learning21

با انتخاب این سمبل و قراردادن آن در محل مناسب کادر محاوره ای مربوط به ویژگی های سمبل باز می شود که در آن می توان ویژگی های دلخواه سمبل موردنظر، رنگ، متن، و سایر ویژگی های آن را تغییر داد.

برای سمبل POTENTIAL CONNECTION POINT کافی است نام سمبل را در قسمت NAME OF POTENTIAL و نوع آن را در قسمت PROPERTIES و مقابل ردیف POTENTIAL TYPE از منوی ایجاد شده تعیین کرد.

eplan-learning22

 

جهت این سمبل یا توسط کلید TAB زمان ی که هنوز کادر محاوره ای باز نشده و یا از طریق قسمت VARIANT موجود در کاربرگ SYMBOL/FUNCTION DATA قابل تعیین است.

 

استفاده از سمبل اتصال گروه T-NODE:

در نرم افزار EPLAN ، نوع گره T شکل وجود دارد که از مسیر INSERT/CONNECTION SYMBOL/T-NODE و یا آیکون های موجود قابل دسترسی است.

eplan-learning23

پس از استفاده از گره های T شکل در محل مناسب با دبل کلیک بر روی آنها می توان شکل کلی آن را تغییر داد.

eplan-learning24

در این کادر گزینه DRAW AS POINT باعث می شود که گروه مورد نظر به صورت یک نقطه توپر به نمایش در آید.

 

استفاده از عناصر گرافیکی:

عناصر گرافیکی موجود در نرم افزار EPLAN عبارتند از خط ها، دایره ها، مستطیل، بیضی، چند وجهی ها، قوس ها و …

جهت استفاده از این عناصر می توان از مسیر INSERT/GRAPHIC/… و یا از طریق آیکون های گرافیکی موجود عنصر  موردنظر را انتخاب و رسم کرد.

eplan-learning25

پس از رسم هر عنصر با دبل کلیک بر روی هر کدام می توان ویژگی های آن از قبیل، رنگ، اندازه ها، ضخامت خط، قابل  رویت بودن یا نبودن و سایر ویژگی های خاص هر عنصر را به دلخواه تغییر دارد.

eplan-learning26

 

واردکردن سمبل ها و تجهیزات عمومی:

برخلاف سمبل ها یی مثل سمبل های اتصال، تجهیزات عمومی را می توان تنها از طریق منوی انتخاب سمبل , مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده از کادر SYMBOL SELECTION از مسیر INSERT/SYMBOL و یا آیکون SYMBOL و یا استفاده از کلید INSERT میسر است.

eplan-learning27

 

در این کادر طریقه نمایش سمبل ها می تواند به صورت درختی و یا لیست باشد.

در حالت درختی، کتابخانه های مختلف و گروه های مختلف سمبل به صورت شاخه شاخه و مجزا گروه بندی شده اند.

در حالت لیست همه سمبل ها به صورت لیست و با ترتیب های دلخواه ( حروف الفبا، شماره سمبل و …) چیده شده اند و امکان جستجوی سمبل با استفاده از تایپ وجود دارد.

eplan-learning29

 

در قسمت بالای این دایرکتوری ها فیلتر ی وجود دارد که با انتخاب هر کتابخانه و انتخاب گزینه ACTIVE می توان فقط  کتابخانه مذکور را به نمایش درآورد.

در قسمت پایین نیز انتخاب گزینه PREVIEW باعث به نمایش درآمدن نمای کلی از هر سمبل و یا کتابخانه می شود.

انتخاب گزینه ONLY DISPLAY SYMBOL OF THE SAME SYMBOL REPRESENT TYPE باعث می شود که در قسمت  PREVIEW فقط یک نوع سمبل به نمایش درآید.

پس از انتخاب سمبل مورد نظر می توان جهت و راستای قرارگرفتن هر سمبل را از قسمت PREVIEW انتخاب نمود.

پس از کلیک کردن OK ، سمبل دلخواه بر روی مکان نمای ماوس قرار می گیرد تا این که در نقطه دلخواه کلیک کنیم در این حالت کادر محاوره ای PROPERTIES مربوط به آن سمبل باز می شود که در آن اطلاعات مختلفی از قبیل ، نام تجهیز شماره ورودی ها و خروجی های تجهیز، نحوه نمایش، قابل رویت بودن یا نبودن المان، رنگ، جهت و راستا، قطعات و شماره سفارش تجهیزات وجود دارد و قابل ویرایش است.

پس از تکمیل اطلاعات و تایید آن , سمبل تجهیز مورد نظر در جای خود قرار می گیرد . در ضمن برای این که بتوان سمبل را در جای دیگری نیز قرار داد هنوز این سمبل بر روی نشانگر وجود دارد . لذا جهت خارج شدن از این حالت می توان از کلید ESC استفاده کرد.

eplan-learning30

 

**پایان قسمت دوم**

{تدوین: محمد قاسمی | ویرایش: سایت پرتال مهندسی)

 

دیدگاه خود را در میان بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here