آموزش فارسی نرم افزار ePLAN (قسمت سوم)

0
6

بخش سوم آموزش نرم افزار ایپلن EPLAN را پیگیری می کنیم.

قسمت های قبلی این آموزش را از اینجا ببینید:
آموزش فارسی نرم افزار ePLAN (قسمت اول)
آموزش فارسی نرم افزار ePLAN (قسمت دوم)

آموزش فارسی نرم افزار ePLAN (قسمت سوم)

واردکردن ترمینال‌ها و رشته‌های ترمینال: (TERMINALS & TERMINAL STRIP)

ترمینال‌ها نوعی از تجهیزات هستند که همانند تجهیزات عمومی تنها می‌توانند از طریق کادر SYMBOL SELECTION فراخوانی شوند.

جهت فراخوانی یک ترمینال وارد کادر SYMBOL SELECTION می‌شویم در کتابخانه IEC SYBMOL و در شاخه TERMINALS AND PLUG می‌توان انواع ترمینال‌ها و سوکت ها را یافت. همانطور که مشاهده می‌شود نام همگی این شاخه با حرف X شروع می‌شود.

 

eplan-learning-ep3-1

 

پس از انتخاب یک نوع ترمینال و قراردادن آن در صفحه شماتیک، صفحه PROPERTIES مربوط به آن باز می‌شود که در قسمت DT، نرم افزار به صورت هوشمند نام رشته STRIP آن را انتخاب می‌نماید. در ضمن اگر ترمینال بعدی در راستای ترمینال قبلی باشد، این ترمینال جزء همان رشته ترمینال قرار خواهد گرفت و نیازی به تایپ دوباره DT ناست.

 

eplan-learning-ep3-2

 

برای وارد کردن توضیحی در مورد رشته ترمینال به قسمتی که بعداً در دیاگرام‌های ترمینال جهت توضیح این رشته بیاید از مسیر INSERT/TERMINAL STRIP DEFINITION استفاده می‌کنیم.

 

eplan-learning-ep3-3

 

در این صورت علامتی روی نشانگر ماوس ایجاد می‌شود که جای دلخواه را تعیین و در آنجا کلیک می‌کنیم سپس یک کادر محاوره‌ای PROPERTIES نمایان می‌شود.

 

eplan-learning-ep3-4

 

در قسمت DISPLAYED DT در کاربرگ TERMINAL STRIP DEFINITION نام رشته ترمینال مورد نظر را که می‌خواهیم توضیحی در مورد آن دهیم نوشته و یا از طریق BROWSE رشته ترمینال مورد نظر را انتخاب می‌نماییم.

 

eplan-learning-ep3-5

 

سپس در قسمت FUNCTION TEXT، توضیح دلخواه خود را وارد می‌کنیم.

 

رسم خطوط معرف کابل:

جهت نمایش و تعریف کابل در EPLAN بایستی از المان گرافیکی خط استفاده کنیم. بدین صورت که پس از ایجاد اتصال بین ورودی‌ها و خروجی‌های سمبول های تجهیزات، به صورت خودکار خط معرف کابل برای تعیین کابل مورد نظر باید اتصال مورد نظر را از نظر گرافیکی قطع کند.

 

eplan-learning-ep3-6

 

جهت تعریف کابل دلخواه مسیر INSERT/CABLE DEFINITION و یا آیکون CABLE DEFINITION را برگزیده و یا از کلیدهای SHIFT+F 5 استفاده می‌کنیم.

 

eplan-learning-ep3-7

 

در این صورت شکل نشان گر ماوس به صورت آیکون فوق الذکر در می‌آید. برای نم آیش و تعریف اتصال‌های دلخواه به عنوان کابل مورد نظر نشانگر ماوس را در کنار آن‌ها کلیک می‌کنیم. در این حالت نشانگر به سریک خط وصل می‌شود که مبدأ خط محل کلیک اولیه است. نقطه دوم این خط را باید در جایی انتخاب کنیم که خط مورد نظر به صورت کاملاً عمودی اتصال‌های ذ کر شده را قطع کن د و سپس کلیک می‌کنیم در این هنگام کادر محاورهای PROPERTIES جهت نمایش کابل ظاهر می‌شود

 

eplan-learning-ep3-8

 

اطلاعات مهمی که بایستی به کابل داده شوند بدین صورت هستند:

در کاربرگ CABLE:

در قسمت DISPLAYED DT نام کابل دلخواه را وارد می‌کنیم در قسمت NO OF CONDUCTORS بایستی تعداد هادی‌های کابل را وارد کنیم.

در قسمت CONDUCTOR CROSS-SECTION سطح مقطع هادی‌ها را وارد می‌کنیم مثلاً ۲٫۵MM

در قسمت UNIT: واحد اندازه گیری سطح مقطع را برگزیده

در قسمت LENG: طول کابل را وارد می‌کنیم.

در قسمت PROPERTIES و در ردیف REMARK می‌توان نوع مصرف کابل را وارد کرد.

در کاربرگ DISPLAY می‌توان فونت متن. رنگ. راستا. زاویه و سایر ویژگی‌های نمایشی کابل و متن تعریفی آن را وارد کرد.

در کار برگ FORMAT هم می‌توان رنگ. ضخامت. نوع خط و شکل خط معرف کابل را به دلخواه تعریف نمود.

پس از کلیک کردن برروی OK اطلاعات وارد شده بر روی خط کابل به نمایش در خواهد آمد.

در این حالت برنامه به طور خودکار اتصالاتی را که با خط معرف کابل در تقاطع است را به عنوان کابل با ویژگی‌های تعریف شده در بالا خواهد شناخت. اگر کلید I را بزنید تا نقاط ورود تجهیزات نمایان شود. این تقاطع‌ها نمایان خواهند شد.

نکته: به‌منظور ویرایش ویژگیهای سمبولها و متنها در EPLAN ضروریست که نقطه ورودی آنها انتخاب شود. نمایش نقطه ورودی در EPLAN باعث می‌شود که سمبولها و نقاط ورودی راحتتر پیدا شوند. جهت نمایش نقطه ورودی کافیست از مسیر VIEW/INSERTION POINTS و یا کلید استفاده کرد. استفاده مجدد از این مسیر یا کلید I باعث خاموش شدن نقاط ورودی می‌شوند. نقاط ورودی به شکل مربع‌های تو پر مشکی به نمایش در می‌آیند.

 

eplan-learning-ep3-9

 

eplan-learning-ep3-10

 

آدرس دهی بین سیمها و اتصالات بین صفحات (INTRUPTION POINTS):

در نرم افزار EPALN جهت آدرس دهی اتصالات بین صفحات مختلف از سمبولی به نام INTRUPTION POINTS استفاده می‌شود.

INTRUPTION POINTS سمبولهایی هستند که ادامه اتصالات بین صفحات و یا چندین بخش از یک صفحه شماتیک را مشخص می‌کنند این عناصر زمانی استفاده می‌شوند که پتانسیل خاصی یا سیگنالها بایستی در چند صفحه گسترده شوند.

جهت استفاده از این سمبولها کافیست از مسیر INSERT/CONNECTION SYMBOL/INTRUPTION POINTS و یا آیکون INTERRUPTION POINT را برگزیده و یا از کلید ترکیبی SHIFT+ F4 استفاده کنیم.

 

eplan-learning-ep3-11

 

پس از انتخاب علامت INTRUPTION POINT بر روی نشانگر و موس قرار خواهد گرفت جهت تعیین جهت آن می‌توان از کلید TAB استفاده کرد و یا اینکه کلید CTRL را نگه داشته و موس را حول نقطه مورد نظر بچرخانید و یا اینکه در کادر محاوره‌ای PROPERTIES در کار برگ SYMOL/FUNCTION DATA از قسمت VARIANT جهت دلخواه خو د را انتخاب کنیم.

پس از کلیک بر روی محل دلخواه کادر PEROPETIES مربوط به این سمبول نمایان شود.

 

eplan-learning-ep3-12

 

در کاربرگ INTRUPTION POINT در قسمت DISPLAY DT نامی را که می‌تواند اسم یک سطح ولتاژ، نام سیم و یا هر چیز معرف دیگری باشد وارد شود و یا اینکه از قسمت BROWSE در همین قسمت اسم دلخواه را از INTRUPTION POINTS های قبلی برگزید در این صورت آدرس به نمایش در آمده به سمبول انتخاب شده در بالا اشاره خواهد داشت.

در کاربرگ DISPLAY هم می‌توان تنظیمات مربوط به نمایش متنهای INTRUPTION POINT را انجام داد.

پس از کلیک روی آیکن OK سمبول مورد نظر با نام انتخابی خود در صفحه اسکماتیک به نمایش در خواهد آمد.

حال اگر INTRUPTION POINT برای اولین بار استفاده شود و یا اینکه با سطح ولتاژ و یا سیگنال دیگری هم نام نباشد هیچ آدرسی کنار آن نوشته نخواهد شد. ولی به‌محض ایجاد یک INTRUPTION POINT دیگر که به این INTRUPTION POINT اشاره کند نرم‌افزار EPLAN به‌صورت خودکار در کنار هر دو عنصر آدرس‌های عنصر دیگری را به نمایش درخواهد آورد.

**پایان قسمت سوم**

{تدوین: محمد قاسمی | ویرایش: سایت پرتال مهندسی)

دیدگاه خود را در میان بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here