اجزای ماشین های CNC

اجزای ماشین‌های CNC

اجزای اصلی یک سیستم CNC عبارت‌اند از:

۱- برنامه

۲- واحد کنترل ماشین

۳- ماشین‌ابزار

 

1

CNC1

 

 

برنامه مجموعه‌ای از دستورهایی است که به ماشین می‌گوید چه عملی را باید انجام دهد. این دستورها به‌صورت کدهای حرفی و عددی درآمده و توسط نوعی دستگاه ورودی به قسمت کنترل وارد می‌شود و در آنجا دستورهای ترجمه‌شده و به‌صورت حرکات منظم برای ماشین‌کاری یک قطعه خاص به ماشین‌ابزار منتقل می‌شود.

 

شکل برنامه‌ها:

معمولاً برنامه‌ها در شکل‌های زیر تهیه و به بازار عرضه  می‌شوند که به نمونه‌هایی از آن اشاره می‌شود:

۱-کارت کامپیوتری

۲-نوار کاغذی پانچ شده

۳-نوار مغناطیسی

۴-دیسک با علائم الکترونیکی

۵-کامپیوتر

 

cnc2

 

روش‌های انتقال برنامه به ماشین:

روش‌های انتقال برنامه به ماشین عبارت‌اند از:

۱-به روش دستی و استفاده از طریق صفحه‌کلید MDI

۲- به روش اتصال مستقیم CNC به کامپیوتر مرکزی DNC

cnc3cnc4

 

 

 

واحد کنترل:

واحد کنترل از اجزا و قطعات الکترونیکی و سخت‌افزاری تشکیل‌شده است که برنامه دستورهای را خوانده و آن را به فرمان‌های الکتریکی تبدیل می‌کند . تقریباً تمام ماشین‌های NC امروزی با یک میکرو کامپیوتر همراه‌اند که به‌عنوان واحد کنترل ماشین به کارمی روند و به این نوع NC ها اصطلاحاً CNC می‌گویند،

واحد کنترل از اجزا و قطعاتی تشکیل‌شده که شامل واسطه ورود اطلاعات میکروپروسسور CPU حافظه‌ها PLC و بردهای کنترل مدار و …  می‌باشد که در سه واحد ورودی واحد پردازشگر و خروجی عمل  می‌کند، عمل پردازش در واحد کنترل در ۵ مرحله انجام می‌شود

ورود اطلاعات

حفظ اطلاعات

پردازش اطلاعات در حافظه واسطه

پردازش اطلاعات در حافظه اصلی

خروج اطلاعات

cnc5

 

واحد کنترل:

مرحله ورود اطلاعات: برنامه‌ها با توجه به نوع فرمت خاص خود توسط یک واسطه ورود اطلاعات مانند کار تخوان و یا مستقیماً به‌وسیله اپراتور از طریق صفحه‌کلید به سیستم وارد می‌شوند.

مرحله حفظ اطلاعات: برنامه خوانده‌شده در یک حافظه اطلاعات نگهداری می‌شود، در این حافظه علاوه بر برنامه اصطلاحات هندسی لازم شامل نقاط مبنا و مرجع اطلاعات ابزار و اطلاعات ماشین نگهداری می‌شود.

مرحله پردازش در حافظه واسطه: برنامه موجود در حافظه اطلاعات باید قسمت به قسمت پردازش‌شده و برای ارسال به ماشین ارسال شود، هرلحظه ۱۰ بلوک از برنامه وارد این حافظه شده و پردازش می‌شود  و خطاهای احتمالی کشف می‌شود، مقادیر جابجایی‌ها برای هر محور محاسبه می‌شوند و به حافظه اصلی ارسال می‌گردند، از این حافظه جهت جلوگیری از تأخیر اجرای برنامه در حین محاسبات عددی استفاده می‌شود.

مرحله پردازش در حافظه اصلی: در این حافظه مقادیر ارسالی از حافظه واسطه به مقادیر ظریف‌تر تقسیم‌شده و توسط انترپلاتورها اندازه‌های واقعی جابجایی هر محور محاسبه‌شده و به درایو مربوطه ارسالم می‌گردد.

مرحله ارسال اطلاعات: مقادیر تنظیم‌شده از واحد کنترل به لوپ های کنترل موقعیت فرستاده می‌شوند سرعت اسپیندل نیز توسط واحد کنترل ارسال می‌شود.

ماشین‌ابزار:

سومین قسمت اصلی یک سیستم CNC ماشین‌ابزار هست که کار اصلی فرایند یعنی براده برداری را انجام می‌دهد، این قسمت در حقیقت یک ماشین‌ابزار است که قسمت‌های مکانیکی و الکتریکی آن متفاوت هست ماشین‌های ابزار نیز خود به چند گروه تقسیم‌بندی می‌شود:

-۱ ماشی نهایی که در آن قطعه کار حرکت دورانی و ابزار حرکت خطی دارد مانند تراش CNC

-۲ ماشی نهایی که در آن قطعه کار حرکت خطی و ابزار حرکت دورانی دارد، مانند فرز CNC

-۳ ماشی نهایی که به روش تخلیه الکتریکی براده برداری می‌کنند ، مانند وایرکات CNC

-۴ ماشین‌هایی که به روش سایش براده برداری می‌کنند ، مانند سنگ CNC

 

اجزای

مطالب مرتبط

ثبت نظر